چگونه یک لپ تاپ خوب بخریم؟

مرحله اول: فکر کردن راجبه مورد استفاده از لپ تاپ

هدف خود از تهیه لپ تاپ جدید را باید مشخص کنیم. افراد مختلف خواسته های متفاوت از لپ تاپ دارند و در نتیجه کارایی لپ تاپ برای هر فرد فرق میکند. یک لپ تاپ عادی، خواسته های شما را برای کارهای عادی روزانه از قبیل گشتن در سایتهای مختلف، تایپ کردن متن های مختلف و ایمیل زدن برطرف میکند. اگر کارهای پیچیده تر میخواهید انجام دهید به لپ تاپ حرفه ای نیاز است. اصولا انجام کار هایی مثل درست کردن نرم افزار، بازی و انیمیشن، را نمیتوان با لپ تاپ های عادی انجام داد. کسانی که خیلی بازی کامپیوتری انجام میدهند به سیستمی احتیاج دارند که بتواند بازی های رایانه ای را پردازش کند.

  • اداره / مدرسه افراد در این مکان ها از لپ تاپ فقط برای وبگردی و تایپ یک نامه یامتن و ارسال نامه استفاده میکنند که یک لپ تاپ معمولی هم این نیازها را برطرف میکند.
  • بازی برای اینکه به صورت حرفه ای بازی کنیم باید یک سیستم پیشرفته که بتواند این بازی ها را پردازش کند نیاز است.
  • وبگردی جست و جو در سایت های مختلف با هر سیستمی امکان پذیر است و به هیچ عنوان نیاز نیست که سیستم پیشرفته تهیه کنیم.
  • تولید محصول توسعه دهندگان و برنامه نویسان، به یک سیستم قدرتمند به منظور پیشبرد کار های خود احتیاج دارند. امکان دارد سیستمی با سخت افزار نه خیلی پیشرفته، به تعداد مشخصی از کارهای آن ها پاسخگو باشد ولی برای انجام کارهای پیشرفته تر حتما به دردسر میفتند.

مرحله دوم: در نظر گرفتن قسمت های مثبت لپ تاپ

علت های فراوانی وجود دارند که باعث میشوند به جای تهیه سیستم رومیزی (PC) ، لپ تاپ بگیرد.این دلایل را به صورت مفصل در سایت ویکی چه توضیح داده ایم.

§ علت اصلی ترجیح دادن لپ تاپ این است که قابل حمل است و این علت اساسی برای تهیه آن است. این امکان وجود دارد که هر جا که میخواهیم لپ تاپ را با خود ببریم چون وزن آن ها کم و حجم آن ها نیز کم میباشد.

§ کارایی لپ تاپ ها دقیقا مشابه سیستم های رومیزی است و کلیه برنامه های کامپیوتر ها در لپ تاپ ها را میتوان اجرا کرد، این دلیل می تواند از مزیت های دیگر لپ تاپ ها باشد.

§ لپ تاپ ها، فضای کمتری را میگیرند ولی یک کامپیوتر رومیزی، به علت وجود کیس، مانیتور، اسپیکر و .... ، می تواند فضای زیادی از جایی که میخواهیم استفاده کنیم را بگیرد.

مرحله سوم: در نظر گرفتن قسمت های منفی لپ تاپ

با اینکه لپ تاپ ها مزیت های فراوانی دارند ولی علت های فراوانی هستند که شاید دلیل این بشوند که آن ها را نخریم و یک سیستم رومیزی برای رفع نیازهای خود تهیه کنیم.

§ عملکرد لپ تاپ، با باطری محدود شده است. فقط در طول یک مدت مشخص میتوان با آن کار کرد و بعد از آن حتما لازم است سیستم را به برق بزنیم.

§ به علت اینکه حمل آن راحت است و سبک هستند احتمال بیشتری وجود دارد که لپ تاپ را گم کنیم و یا اینکه از ما آن رابربیاند. پس در نتیجه اگر میخواهید برای یک مکان ثابت سیستم تهیه کنید بهتر است سراغ سیستم های رو میزی بروید.

§ لپ تاپ را مثل کامپیوتر رومیزی، نمی توانیم ارتقا دهیم که این مسئله موجب این میشود که زودتر از سیتم رومیزی از رده خارج بشود. این امکان وجود دارد که هارد دیسک وRAM را بهبود ببخشیم ولی نمیتوان پردازنده (CPU) و کارت گرافیک (Video Card) را بهبود بخشید.

§ وقتی به مدت طوولانی از لپ تاپ استفاده کنیم سیستم به صورت داغ میشود.